Powiat ząbkowicki, gmina Ziębice

(nazwa niemiecka: Glambach, Kreis Münsterberg, od 1932r. Kreis Frankenstein)

 

 

O historii miejscowości zachowało się niewiele informacji. Dobra rycerskie w Głębokiej należały między innymi do ziębickiej linii rodziny von Bischofsheim.

W XVII w. właścicielem państwa Pomianów oraz majątków Lubnów, Goleniów Śląski, Głęboka i Rostów był Franciszek Ignacy von Rozdrażov. Następnie dobra odziedziczył Jan Franciszek von Kolovrat-Krakovsky, syn Wilhelma Albrechta I i Jadwigi Barbary z domu von Rozdrażov. Kolejnym właścicielem posiadłości był Filip von Kolovrat-Krakovsky, syn Jana Franciszka i Marii Barbary z domu von Waitzmann. Według książek adresowych z lat 1886-1921 w tym czasie majątek w Głębokiej o powierzchni 286 ha należał do hrabiego Friedricha von Harbuval-Chamaré. W latach trzydziestych XX w. posiadłość została wykupiona przez Śląską Spółkę Ziemską i rozparcelowana.

 

Pałac

Pałac w Głębokiej prawdopodobnie został zbudowany w XIX w. w stylu klasycystycznym. Budynek murowany z cegły, pierwotnie potynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym wykonanym z dachówki. Fasada siedmioosiowa, z centralnym płytkim trzyosiowym ryzalitem, zamkniętym trójkątnym przyczółkiem i poprzedzonym murowanym gankiem. Budynek w trakcie generalnego remontu, z wymienionym dachem i skutymi tynkami. Remont prawdopodobnie został przerwany z powodów finansowych. W Internecie (lipiec 2011r.) można znaleźć ofertę sprzedaży budynku. Przed pałacem znajduje się łąka o powierzchni 0,5ha, wokół rozciąga się niewielki park (1,5ha) z zachowanymi cennymi okazami starodrzewu.

 

Zabytki w Głębokiej

Do rejestru zabytków w Głębokiej wpisano: kościół filialny p.w. Wniebowzięcia NMP (8.10.1966r., nr rej.: 1837) i zespół pałacowy (10.06.1998r., nr rej.: 1626/WŁ): pałac, park.  

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Głębokiej jest niestety niemożliwy. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 do Otmuchowa. Z miasta najlepiej wyjechać ul. Warszawską i kontynuować jazdę lokalnymi drogami przez Ligotę Wielką, Lubiatów i Pomianów Dolny. Odległość: w jedną stronę około 155 km. Do pałacu prowadzi polna droga, przy której nie ma problemu z zostawieniem samochodu.

 

Damian Dąbrowski,

Lipiec 2011 r.

Joomla templates by a4joomla