Powiat namysłowski, gmina Świerczów

(nazwa niemiecka: Dammer, Kreis Namslau)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą ze źródeł historycznych z początku XIII w.. Początkowo Dąbrowa wchodziła w skład majątków biskupstwa wrocławskiego, z czasem, w nieznanych okolicznościach stała się prywatną własnością rycerską. W szesnastym wieku wioska należała już do posiadającej znaczne dobra rodziny Kotulińskich. W rękach tego rodu pozostała również na początku XVII w. Następnie wraz z Kuźnicą Dąbrowską przynajmniej część tego majątku była własnością Maksymiliana Hess von Stein (1590-1639), który z małżeństwa z Anną von Seidlitz pozostawił tylko córki. Za czasów Kotulińskich w Dąbrowie został wzniesiony dwór, przebudowany na pałac na przełomie XVII i XVIII przez kolejnych właścicieli wioski, Prittwitzów. Po rodzinie von Prittwitz majątek w 1792 r. przejął Carl Ernest Lumfer. Następnie dobra należały do rodzin: Spiegel i von Heydebrand (w latach 1926-1945). W 1945 r. po zajęciu miejscowości żołnierze radzieccy spalili tutejszy pałac. W czasach Polski Ludowej ruina budynku została rozebrana, a jego miejscu wybudowano do dziś istniejącą szkołę podstawową. Z dawnego zespołu pałacowo – parkowego, pozostał tylko rozległy park, z ciekawymi okazami starodrzewu. Szczególnie godne uwagi są okazy dębów szypułkowych (o obwodach do 580 cm), wiązów szypułkowych (o obwodach do 500 cm) i platan klonolistny (obwód 440 cm).

Do rejestru zabytków sztuki w Dąbrowie wpisano: dnia 04.02.1966 r.  kościół filialny p.w. św. Jadwigi, ufundowany około 1600 r. przez Kaspra Kotulińskiego, do 1654 r. świątynia ewangelicka, następnie kościół katolicki, wielokrotnie przebudowany, pozbawiony cech stylowych (nr rej.: 1103/66); dnia 28.04.1980 r. park dworski (nr rej.: 46/80).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Dąbrowy jest możliwy, ale zajmuje sporo czasu. W pierwszej kolejności należy dotrzeć do Namysłowa, najlepiej pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór, z przesiadką w Kluczborku, następnie z Namysłowa do Dąbrowy kursują autobusy PKS. Planując podróż należy pamiętać, że autobusy jeżdżą tylko w dni robocze. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 do węzła Dąbrówka Górna, następnie DK 45 do Opola i dalej DK 454 w kierunku Namysłowa. W miejscowości Świerczów należy skręcić z tej ostatniej trasy w prawo w lokalną drogę do Dąbrowy. Odległość: w jedną stronę około 125 km. Park w Dąbrowie znajduje się na prawo od głównej drogi. Samochód można zostawić na początku parku, bądź przy ulicy prowadzącej do szkoły podstawowej.

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2010 r.

Joomla templates by a4joomla