Powiat namysłowski, gmina Namysłów

(nazwa niemiecka: Belmsdorf, Kreis Namslau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Początki Baldwinowic sięgają średniowiecza, jednak ze względu na brak źródeł trudno przedstawić historię wioski. W 1414 r. po raz pierwszy wzmiankowany był kościół w Baldwinowicach. Do dziś przetrwało gotyckie prezbiterium tej świątyni. W szesnastym stuleciu właścicielami Baldwinowic byli członkowie rodu von Spiegel. Następnie majątek należał do Ulbrychta von Herttla, którego manierystyczne epitafium zachowało się w kościele. O kolejnych zmianach właścicieli trudno znaleźć jakiekolwiek informacje. Praktycznie nic nie wiemy o dworze w Baldwinowicach, zniszczonym w czasie działań wojennych w 1945 r. W latach 60-tych XX w. czytelne były jeszcze fundamenty budynku, obecnie trudno znaleźć po nich ślad. Z dawnego majątku pozostał zbudowany na początku XIX w. spichlerz dworski. Budynek murowany z cegły, pierwotnie potynkowany, wzniesiono w stylu klasycystycznym. Elewacje spichlerza ozdobione architektonicznym detalem dzieliły gzymsy i płyciny. Ten interesujący budynek doprowadzony został do ruiny i jego przyszłość jest niepewna. Po rezydencji w Baldwinowicach pozostał jeszcze otaczający ją park krajobrazowy. Przez wiele lat zaniedbywany przypomina dzisiaj mieszany las, w którym przetrwały cenne okazy starodrzewu. Szczególną uwagę warto zwrócić na kilka okazów dębów szypułkowych.

Obecnie jedynym godnym uwagi zabytkiem w Baldwinowicach jest kościół filialny p.w. Trójcy Świętej. Początki drewniano-murowanej świątyni sięgają XV w. Około 1592 r. do gotyckiego prezbiterium i zakrystii dobudowano drewnianą nawę. W drugiej połowie XVII w. kościół rozbudowano o wieżę. Świątynia przechodziła liczne remonty i przebudowy, m.in. w 1936 r. Wewnątrz kościoła zachowane: późnobarokowy ołtarz główny, późnogotycki tryptyk w ołtarzu bocznym, drewniany chór muzyczny z XVI w., epitafium Ulbrychta von Herttla z 1626 r., polichromią wnętrz z 1907 r.

Do rejestru zabytków sztuki wpisano: 24.11.1954 r. kościół (nr rej.: 136/54), 21.09.1966 r. spichrz dworski (nr rej.: 1626/66) oraz 22.01.1979 r. park dworski (nr rej.: 35/79).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Baldwinowic jest praktycznie niemożliwy, ponieważ do wioski dojeżdża w ciągu tylko jeden PKS z Namysłowa. Do Namysłowa można dojechać pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór z przesiadką w Kluczborku. W podróż można zabrać ze sobą rower i ostatni odcinek (około 10 km), z Namysłowa do Baldwinowic pokonać o własnych siłach. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 do węzła Nogawczyce, następnie DK 88 do Strzelec Opolskich i DK 94 do Opola. Z Opola do Namysłowa prowadzi DK 454. Dalej należy jechać DK 39 w kierunku Kępna, w miejscowości Bukowa Śląska trzeba skręcić z tej trasy w lewo w lokalną drogę do Baldwinowic. Odległość: w jedną stronę około 135 km. Na miejscu można bez problemu zostawić samochód przy kościele.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2010 r.

 

Joomla templates by a4joomla