Powiat trzebnicki, gmina Oborniki Śląskie
(nazwa niemiecka: Burgwitz, Kreis Trebnitz)
Właścicielami majątku w Borkowicach byli między innymi przedstawiciele rodzin von Obernitz i von Prittwitz (XIX i XX wiek). Po drugiej wojnie światowej posiadłość przejęło państwo polskie. Folwark przekazano w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Pałac został zmieniony w wielorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie dawna rezydencja w dalszym ciągu pełni funkcje mieszkalne. Budynek podlega Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Gminy w Obornikach Śląskich. Obiekt można zobaczyć z zewnątrz.
Pałac został prawdopodobnie wzniesiony w czwartym ćwierćwieczu dziewiętnastego stulecia przez barona Georga von Obernitz. Budynek o cechach neorenesansowych i neobarokowych, murowany z cegły, założony na planie krzyża, podpiwniczony, dwu- i trzykondygnacyjny, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachami dwuspadowymi z lukarnami. Do pałacu przylegają pozostałości zaniedbanego parku.
Zabytki w Borkowicach
Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu z Borkowic. W ewidencji zabytków znajduje się zespół pałacowy: pałac, zespół folwarczny i park pałacowy.
Informacje praktyczne i dojazd
Dojazd komunikacją publiczną do Borkowic zapewniają autobusy PKS kursujące z Trzebnicy i Obornik Śląskich. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Trzebnicę. Do miasta można dotrzeć między innymi autobusami i prywatnymi busami z Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Wrocław Południe, następnie autostradową obwodnicą miasta (A8) do węzła Wrocław Północ i dalej DK5 do Trzebnicy. Z Trzebnicy najlepiej wyjechać DK340 prowadzącą do Obornik Śląskich. Borkowice położone są na południe od tej ostatniej trasy. Odległość: z Gliwic w jedną stronę nieco ponad 200km. Pałac (obecnie dom nr 6) wraz z resztkami parku znajdują się na południowym krańcu miejscowości. Samochód można zaparkować bezpośrednio przy dawnej rezydencji.
Damian Dąbrowski,
Marzec 2013 r.