Powiat świdnicki, gmina Jaworzyna Śląska

(nazwa niemiecka: Bunzelwitz, Kreis Schweidnitz)

 

 

Pierwsza wzmianka źródłowa na temat miejscowości pochodzi z 1308 roku. W tym czasie właścicielem Bolesławic był Beynemann z Bunzlaycz. Następnie wioska należała do zakonu cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego, Konrada von Promnitz i Heinricha von Reichenbacha (od 1337 roku). W pierwszej połowie XX w. niewielki majątek w Bolesławicach należał do Roberta Bannerta, znanego z ksiąg adresowych z lat 1905-1937. Po drugiej wojnie światowej dobra upaństwowiono, a pałac zmieniono w wielorodzinny dom mieszkalny. Obecnie dawna rezydencja w dalszym ciągu pełni tę funkcję, w związku z czym budynek można zobaczyć przede wszystkim z zewnątrz.

 

Pałac

Barokowy zespół pałacowy w Bolesławicach wzniesiono w 1783 roku. Pałac to budynek murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty dachem mansardowym wykonanym z dachówki. Fasada siedmioosiowa, z centralnie umieszczonym głównym wejściem, ozdobionym portalem, z datami 1783 i 1977. W jednej z elewacji bocznych wydatny ryzalit. W wyniku remontu z drugiej połowy XX w. pałac pozbawiono większości detali architektonicznych. Wnętrza w układzie trzytraktowym, na parterze pomieszczenia nakryte sklepieniami kolebkowymi. Przy pałacu zachowana barokowa brama wjazdowa i rozłożone wokół niewielkiego dziedzińca budynki gospodarcze.

 

Zabytki w Bolesławicach

Do rejestru zabytków w Bolesławicach wpisano: kościół filialny p.w. św. Jadwigi (25.05.1981 r., nr rej.: 781/WŁ), aleję lipową wielorzędową znajdującą się na cmentarzu parafialnym (30.05.1975 r., nr rej.: 616/WŁ). Do rejestru należałoby wpisać zespół pałacowy, bądź przynajmniej sam pałac (Bolesławice nr 50).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Bolesławic jest mało realny. W miejscowości znajduje się stacja kolejowa na trasie Świdnica – Legnica, niestety pociągi kursują na niej bardzo rzadko. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Kostomłoty, następnie DK 5 w stronę Strzegomia. Przed miejscowością Rusko z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo i dalej jechać przez Mielęcin i Łażany do Żarowa. Z Żarowa najlepiej wyjechać ulicą Wiejską i kierować się do Bolesławic przez Piotrowice Świdnickie i Nowice. Odległość: w jedną stronę około 215 km. Samochód można zaparkować przy sklepie w niewielkiej odległości od pałacu (adres: Bolesławice nr 50).

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2011 r.

Joomla templates by a4joomla