Moravskoslezský kraj - Kraj morawsko-śląski (województwo)

(nazwa niemiecka: Beneschau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Zamek w Beneszowie był po raz pierwszy wzmiankowany w 1411r., jednak korzenie tej twierdzy sięgają prawdopodobnie połowy XIV w. Na przestrzeni wieków zabytek był wielokrotnie przebudowywany m.in. w XV w., w latach 1660-70 na renesansowy pałac, w XVIII w. w stylu barokowym i na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie obiekt jest pozbawiony cech stylowych, a o jego średniowiecznych korzeniach świadczy jedynie portal z 1498 roku. Pałac składa się z dwóch skrzydeł, murowanych z kamienia, częściowo potynkowanych, połączonych parterową galerią. Rezydencja jest pięknie położona na niewielkim wzniesieniu nad jeziorem, otoczona niewielkim parkiem angielskim o powierzchni 1,7 ha założonym na przełomie XIX i XX wieku.

Do drugiej wojny światowej pałac należał do rodziny Rothschildów. W czasie wojny niemieccy okupanci urządzili w nim obóz dla Polaków. Obecnie w pałacu znajduje się siedziba urzędu miejskiego oraz szkoła.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dla wybierających się w podróż komunikacją publiczną nie mam dobrych informacji. Dojazd do Beneszowa Dolnego jest możliwy, jednak bardzo trudny i czasochłonny. Najpierw musimy dojechać pociągiem z Katowic do Chałupek. W ciągu dnia jedzie tylko kilka pociągów, czas jazdy ponad 2 godziny. Z dworca w Chałupkach musimy przejść około 2 km na rynek w Starym Bohuminie skąd odjeżdżają PKS-y do dworca kolejowego w Nowym Bohuminie. Autobusy jeżdżą często, co 30-60 minut, czas jazdy 10 minut. Dalej jedziemy czeskimi kolejami, z 2 przesiadkami: przez Ostravę-Svinov i Opavę vychod. Przykładowy dojazd: pociąg z Katowic 5:08 w Chałupkach 7:17. Pociąg z Bohumina 9:12 w Ostrava Svinov 9:29 i o 9:42 odjazd, w Opavie vychod o 10:22, odjazd o 10:40 w Beneszowie Dolnym o 11:08. Ze względu na trudności w dojeździe polecam wycieczkę dwudniową z noclegiem w Czechach. Szukającym kolejowych połączeń polecam stronę:

KOLEJE CZESKIE

 

Planującym podróż samochodem proponuję drogę: z Gliwic DK 78 do Chałupek, skąd DK 45 do Krzyżanowic, dalej DK 936 do miejscowości Owsiszcze, gdzie przekraczamy granicę czeską i jedziemy drogą 466 na południe, prosto do Beneszowa Dolnego. W jedną stronę ponad 75 km. Samochód najlepiej zostawić przy kościele lub na parkingu jednego ze sklepów.

 

Damian Dąbrowski

Kwiecień 2009 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla